Jakou předplacenou kartu vybrat

Vybrat vhodnou předplacenou platební kartu není vůbec lehké.  Je třeba myslet na to pro jaký účel si jí pořizujeme. Samozřejmě je ideální předplacených karet více od různých poskytovatelů. Pokud předplacenou kartu nepoužívate pravidelně, je dobré mít napaměti, že poskytovatelé karet na ní účtují poplatek, pokud je karta po určitou dobu neaktivní, zde se liší jak tato doba, tak výše poplatků.

Předplacená karta jako kapesné pro děti

Pro rodiče, kteří chtějí naučit děti začít používat kartu a na ní uložené peníze doporučujeme kartu Biip od České spořitelny, která se na tento účel asi nejvíce hodí. Rodiče mohou zablokovat dítěti výběr za bankomatu / platbu kartou, na kartě jsou nastaveny dostatečně nízké týdenní limity vhodné pro dítě.  Samozřejmostí je online kontrola pohybů na kartě. Dobití kartu z účtu ČS a výběr prostředků z bankomatů ČS je ZDARMA, což je určitě další argument pro tuto kartu.

Předplacená karta jako bezpečný a anonymní prostředek při občasném nakupování na internetu nebo platbu kartou

Předplacená platební karta je ideální platební nástroj, pokud se bojíte zneužití platební karty ke svému účtu při platbě na internetu, už z jejího názvu je jasné, že jde o kartu, která se předplácí, tzn. z ní lze nakoupit pouze za částku, která je na ní nabitá. Platba kartou u obchodníků v ČR na internetu i v kamenných obchodech je ZDARMA. U všech předplacených karet na českém trhu, je nastavený celkový limit obratu za rok a to 60.000 Kč (jen u bleskpeněženky a biip  je to 55.000 Kč/rok) takže se karta hodí pro občasné nakupování na internetu (do výše uvedené částky).  Tento limit lze zvýšit až na 600.000 Kč  / ročně,  zde je třeba ale plného ověření na České poště, takže odpadá anonymita karty. (samozřejmě je možné kartu ověřit na jiného člena rodiny atd. a tím mít kartu „anonymní“ přesto)

Pokud přes kartu budete nakupovat jen občas, je důležité vědět, že poskytovatelé účtují poplatek za neaktivní kartu, lhůty neaktivní karty a poplatky si každý poskytovatel účtuje rozdílné.

Zde se jeví jako nejvýhodnější Cool karta jelikož jako jediná karta má poplatky za vedení neaktivní karty 0 Kč a také má nulové poplatky při dobíjení karty převodem z účtu nebo přes online platební bránu.

Poplatky v tabulce zde:

Poplatky za neaktivní kartu

kartapoplatek/měsícúčtován po X měsících neaktivity karty
Napka
30 Kč3 měsíce
Blesk peněženka39 Kč12 měsíců
Cool karta0 Kč-----
Předplacená karta COOP
30 Kč6 měsíců
My2unicard30 Kč2 měsíce
Biip
39 Kč6 měsíců
Poplatky za neaktivní kartu a doba, po které jsou poplatky za neaktivní kartu účtovány. Aktuální k 7.2.2016. Zdroj: webové stránky jednotlivých provozovatelů.

Předplacená platební karta jako online příjem peněz od rodiny / přátel

předplacená platební karta je velmi jednoduchý způsob, jak přijímat peněžní prostředky od kohokoli online. Pokud chcete mít peníze ihned, je možné kartu dobít online platební bránou (poplatky v tabulce). Další možnost je dobít předplacenou platební kartu z jiné karty stejného poskytovatele – platba ihned a ZDARMA – ovšem tuto možnost zatím nabízí pouze Cool karta a Napka. Cool kartu je možné dobít přes platební bránu ZDARMA.

Předplacená karta na dovolenou v zahraničí

Předplacenou platební kartu můžeme samozřejmě využít jako platební prostředek v zahraničí, zde je opět platba kartou u obchodníka zdarma, až na kartu Money2card, která platbu zpoplatňuje 10 Kč + 2,5 Kč z transakce. Mnohem důležitější je ovšem vybrat vhodnou předplacenou platební kartu pro tento účel podle směnného kurzu, který se u poskytovatelů liší. Více zde v tabulce:

Směnné kurzy při platbě v zahraničí

kartakurz EURO - nákupkurz EURO - prodej
Blesk peněženka27,0695 28,4576
Coolkartabrzy aktualizujemebrzy aktualizujeme
Předplacená karta COOP
brzy aktualizujemebrzy aktualizujeme
Biip26.345 Kč28.042 Kč
MyUnicardbrzy aktualizujemebrzy aktualizujeme
Napkabrzy aktualizujemebrzy aktualizujeme
Aktuální směnné kurzy při platbě předplacenou platební kartou v zahraničí. Platné k 7.2.2016, aktualizace vždy prvního v měsíci. Zdroj: webové stránky jednotlivých provozovatelů.

1 komentář u „Jakou předplacenou kartu vybrat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.