Bezpečnost a anonymita

Předplacené platební karty jsou bezpečné a anonymní, jak nám hlásají webové stránky jednotlivých poskytovatelů.

Jak je to ale s bezpečnostní a anonymitou ve skutečnosti?

Co se týká bezpečnosti, jde o platební kartu, která je zabezpečená úplně stejně, jako jakákoli jiná platební karta. Takže pokud dodržujete základní bezpečnostní pravidla při platbě kartou v obchodě, na internetu a při výběru z bankomatu, nehrozí Vám žádné nebezpečí. Výhoda přeplacené platební karty je pouze v případě její ztráty, do nahlášení její ztráty provozovateli, můžete přijít pouze o obnos, který je na kartě dobitý.Co se týká anonymity, tak většina karet se aktivuje pomocí mobilního telefonu, takže pokud chcete dosáhnout vysoké anonymity, zaregistrujte si svojí předplacenou kartu pomocí předplacené mobilní karty, kterou nemáte registrovanou na jméno. Jako ideální řešení se v tomto případě jeví předplacená karta Kaktus (síť t-mobile) a to hlavně z důvodu, že se na ní dá dobíjet již 50 Kč, a i toto nabití za 50 Kč prodlouží platnost karty o 1 rok, tuto kartu poté můžete používat i jako anonymní registrace na různých serverech, kde je třeba mobilní telefonní číslo – například facebook. Kartu od Kaktuse lze objednat i zdarma s 10 Kč kreditem a s roční počáteční platností zde.

Předplacenou platební kartu je nutné pro vyšší limity 60.000 Kč/rok registrovat vyplněním osobních údajů – nicméně tyto údaje nejsou nijak ověřovány, takže se dají použít i údaje například rodinného příslušníka, případně úplně smyšlené.

Přeplacená platební karta a exekutor

zde vycházím z informací na internetu, kde se dá dočíst, že exekutor předplacenou platební kartu vůbec nevidí, což je z jejího názvu zřejmé a tak jedinou možností, že Vám jí zabaví, je, že jí u Vás najde doma fyzicky, poté má možnost s z ní nechat prostředky odčerpat.

Dále bych rád upozornil, že předplacené platební karty, jsou častým spojencem podvodníků, kteří okrádají lidi na internetových bazarech, a chtějí posílat předem peníze právě na některou z přeplacených platebních karet – opět je třeba používat zdravý selský rozum, neplatit za zboží předem neznámému člověku, případně si jeho údaje – telefonní číslo a číslo účtu prověřit na internetu.


 


 

7 komentářů u „Bezpečnost a anonymita

 1. Ad anonymita: Pokud jste skutečně paranoidní, kupte si kromě předplacené karty také nějaký levný mobil, ideálně z bazaru, nebo někde, kde po Vás nebudou chtít jméno – přes IMEI telefonu je totiž možné spárovat všechny SIM karty používané v daném zařízení (proto také není vhodné používat starší telefony vlastní ani příbuzných).

  1. Ani toto není jidté, že zajistí anonymitu. Platba kartou za mobil nepříchazí v úvahu, následně dnes většina prodejen / bazarů má kamerový systém.

   Jedině koupit na inzerát s kontaktováním přes Tor a VPS, ale i tehdy to není 100%-tní.

   Takže v závěru, tyhle karty jsou anonymní asi stejně, jak že Babiš nebyl agentem StB.

 2. Kamery v trafikach sice jsou, ale jedine, co je tam videt, je ze si dany clovek neco nekdy kupoval. Cislo karty kamera nezachyti. Napodobne je to i se SIMkou a mobilem at uz z bazaru, nebo z Alzy nejlevnejsi za 400-500. Maximalne kamera zachyti, ze si nekdo kupoval simku-mobil, cislo nikoliv.

  Proto pro lepsi anonymitu doporuciji zakoupit vse daleko od mista pouziti a pouzit az po par tydnech (kamery v prodejnach stejne maji smycku). Mobil rovnez zapinat mimo misto bydliste, stejne tak jako platby kartou mimo bydliste nebo prez TOR (v hospodach s Wifi muze byt taky kamera). A mimo dobu pouziti mit mobil vypnuty s vyndanou baterkou. O tom, ze bankomaty maji kamery, nemusi byt rec.

  Ale jak jiz bylo receno, anonymni karty maji stejne kvuli podvodum rocni limit docela nizko. Rozhodne nepujdou milionove-miliardove transakce celkem logicky. Anonymni karta je dobra pro skryti finanaci pred exekutorem (exekutor zablokuje ucet, takze clovek pak nema moznost ani platit najem nebo si koupit jidlo ci listek na autobus). Nebo pri nakupu erotickeho zbozi se karta hodi. A kvuli malym castkam a podobnym vecem rozsahle hledani kamer a vseho nikdo delat nebude.

  Pro skutecnou anonymitu existuji Bitcoiny nebo zerocoiny. Tam je anonymita vyssi, limity pro rocni obrat nejsou. Potiz je ale v prevodu normalnich penez do kryptomen, zejmena vyssich castek.

  1. Nevim jak moc detailně maji propracovanou logistiku a tracking jednotlivi operatori / vyrobci zboží ale všeobecně bych viděl ještě jeden problém: Každá takový balíček (předplacena simka, debetni karta, mobil) mají kromě EANu (číslo zboží) ješě svoje uinkátní identifikátory (u simek tel.číslo zvnějšku balíčku + číslo simkarty, u mobilu IMEI a ESN na krabici)… při koupi na pokladně sice můžou načítat jen EAN nebo jiny společný číslo jako u balený vody (ale nic nebrání tomu aby se načítala to unikatni ID a divil bych se kdyby to tak nevyužili). Nicméně výrobce určitě ví který ID kam posílá, provozovatelé vědí kdy se která věc přihlásila(aktivovala) a kde. Možná to zní paranoidně ale imho je to běžná praxe v logistice že produkt je trackovatelny od výroby až k okamžiku vydání přes pokladnu. takže máme číslo konkétní karty, víme kdy se kde použila, a z distribuce máme i to kdy a kde byla prodana. Platbu kartou ani neuvažuji ale stejně je tu nejspíš kamerový záznam z prodejny a kamery v ulicich. Mají sice jen omezenou smyčku, jde o to jak sou nastavené ale 14 dní bude v praxi imho maximum (malá prodejna …2-4 kamery, 720px bude mít max 1-2TB disk…). Ale je tu spousta dalších informací, které společně můžou vést až k identifikaci uživatele…..výpisy ze sítí mob. operátorů, SPZ z dopravních kamer, výběry registrovanou kartou, „statistická“ data ze smartphonu odeslaná na google účet, nebo záznamy o prohlížeči z diskuzí a komentářů 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.